Vánoční otevírací doba Více informací ×

Podlahové topení patří mezi nejkomfortnější zdroje tepla

Říká se, že nejhorší je zima od nohou. S podlahovým topením už takový pocit ale nezažijete. Jaké jsou jeho další výhody?

Podlahové topení patří mezi nejkomfortnější zdroje tepla zveřejněno: 19. 11. 2024

Podlahové vytápění je skvělou volbou pro ty, kteří hledají komfortní, estetické a energeticky úsporné řešení. Je však důležité pečlivě zvážit jeho vhodnost pro konkrétní typ budovy, podlahové krytiny a počítat s počáteční investicí. Díky moderním konstrukcím domů, zejména jejich nízkým tepelným ztrátám, jsou systémy plošného vytápění a chlazení stále vyhledávanější. Podlahové topení při zachování tepelného komfortu může navíc šetřit výdaje za vytápění. Zatím co radiátory předávají teplo do vzduchu přes svoji plochu prouděním a částečně sáláním do prostoru, podlahové vytápění nahřeje hmotu podlahy kde je uloženo a sáláním do prostoru vytápí prostor kde je instalovaná. Systémy plošného vytápění pracují obecně s nižšími teplotami teplonosného média a snižují tak energetickou náročnost na provoz.

Přednosti teplovodního podlahového topení
Mezi největší přednosti patří rovnoměrné rozložení tepla po celé místnosti, což přispívá k vyššímu komfortu. Podlahové topení je energeticky úspornější než radiátory, protože pracuje při nižších teplotách. Tím, že se teplo šíří rovnoměrněji po velké ploše, lze dosáhnout požadované teploty při nižších nákladech. Systém dokáže ohřívat stěny či nábytek, a ty pak následně předávají teplo vzduchu, tím je také zajištěna kvalitnější vlhkost vzduchu a nedochází k jeho nepřirozenému a nezdravému vysušování. Díky vlastnostem podlahového vytápění je dostačující vnitřní teplotu interiéru vytápět v průměru až o čtyři stupně méně než u jiných druhů vytápění. Z velké části je to také způsobeno tím, že jsou přirozeně zahřívány vaše nohy, od nichž se vždy odvíjí vaše spokojenost s teplem v místnosti.

Instalace podlahového vytápění přináší ovšem další nespornou výhodu - není nutné mít v místnosti radiátory a další otopná tělesa, což zajišťuje nerušenou estetiku prostoru, který lze libovolně vyplnit nábytkem. Interiérové úpravy můžete taktéž řešit bez omezování rušivými elementy, kterými radiátory bezesporu jsou. Teplé podlahy jsou příjemné pro chůzi, zejména v chladnějších měsících. Navíc podlahové vytápění méně víří prach, což je výhodné pro alergiky a členy domácnosti s respiračními problémy.

Co je dobré zvážit před samotným pořízením
Ačkoli má podlahové vytápění nespočet výhod, pro někoho se mohou stát problémem vyšší počáteční náklady. Instalace podlahového vytápění bývá finančně náročnější, než je tomu u tradičních radiátorů, zejména pokud se jedná o rekonstrukci stávající budovy. Nutné je počítat i s delší dobou ohřevu prostoru na požadovanou teplotu.

„Podlahovka“ také není vhodná pro všechny typy podlah, protože některé druhy podlahových krytin, jako jsou koberce s vysokým vlasem, korek, případně dřevěné podlahy citlivé na změny teploty a vlhkosti, nemusí být pro podlahové vytápění ideální.

Teplovodní podlahové topení a jeho součásti
Jedněmi z nejdůležitějších částí podlahového vytápění jsou rozdělovač a sběrač. Rozdělovač je pomyslným srdcem systému teplovodního podlahového topení. Rozděluje ohřátou vodu do jednotlivých okruhů podlahového topení. Na rozdělovači jsou umístěny regulátory, které umožňují řídit průtok vody v jednotlivých okruzích podle potřeby, což zajišťuje rovnoměrné vytápění všech prostor. Sběrač shromažďuje ochlazenou vodu z jednotlivých okruhů a vrací ji zpět do zdroje tepla k ohřevu.

Zcela zásadními a neopomenutelnými prvky jsou samotné trubky, jimiž proudí ohřátá voda. Vyrábí se z materiálů odolných vůči korozi a vysokým teplotám, nejčastěji z plastů, jako je PEX (síťovaný polyetylen) nebo PERT (polyetylen s vyšší teplotní odolností) tyto jsou nejčastěji využívány v kombinaci se systémovou deskou se špunty. Je pak více různých kombinací a druhů trubek co v rámci našeho velkoobchodu nabízíme. Vhodnost použití doporučují naši technici stejně tak dělají odborný návrh na váš objekt. Trubky se pokládají do smyček na izolační vrstvu, která zabraňuje únikům tepla směrem dolů a zajišťuje směrování tepla nahoru do místnosti. K izolaci se používají různé druhy izolačních materiálů, jako jsou polystyrenové desky, minerální vlna nebo speciální izolační panely.

Na zmíněnou izolační vrstvu se často pokládá speciální systémová deska se špunty, anebo odrazová folie, která pomáhá rovnoměrně rozložit teplo po celé ploše podlahy a zároveň chrání izolaci před vlhkostí a poškozením při instalaci trubek. Instalované potrubí se pak zalévá betonovým nebo anhydridovým potěrem. Tím se ukotví celý systém do podlahy. Potěr akumuluje teplo a následně ho uvolňuje do místnosti. V systému nesmí chybět dilatační pásky, které se používají po obvodu místnosti a kolem konstrukčních prvků, aby umožnily expanzi a kontrakci potěru v důsledku teplotních změn a zabránily tak vzniku prasklin. Aby bylo podlahové topení kompletní, umístí se do budovy místní nebo centrální termostaty, na nichž se nastaví požadovaná teplota.

Podlahové vytápění lze dobře kombinovat
Teplovodní podlahové topení lze kombinovat například s radiátory, což umožňuje flexibilní řízení teploty v různých částech domu. V některých případech se využívá kombinace i teplovodního a elektrického podlahového topení. Tento přístup umožňuje využít výhod obou systémů – například teplovodní topení pro hlavní obytné prostory a elektrické topení pro špatně přístupné prostory kde standardní podlahové topení nelze instalovat, popřípadě při rekonstrukci koupelny a či pro rychlé ohřátí menších místností, které jsou využívány méně.

Častým požadavkem mnoha domácností je využití krbové vložky s teplovodním výměníkem, který je na podlahové vytápění napojen. Rozhodně tak není překvapením, že tato kombinace - krbové vložky a podlahového vytápění - je možná v novostavbách či nízkoenergetických domech. Avšak je potřeba myslet na to že krbová vložka dává vysokou teplotu a to po celou dobu hoření takže se voda do podlahového topení musí namíchat na požadovanou teplotu a je zde nutno řešit případně i akumulaci skrze to aby se krbová vložka měla kde uchladit. Bohužel na to v novostavbách není moc myšleno s ohledem na velikost technické místnosti. V případě že je technická místnost nedostačující, volíme variantu například teplovzdušné vložky bez výměníku a doporučujeme instalaci rekuperace, která je schopna teplo od krbu roznést po celém objektu přes rekuperační výměník. Možnosti použití a případný návrh kombinace systémů a všeho nezbytného dělají naši technici tak aby bylo vše funkční.

Poradíme vám jak na podlahové vytápění
Pokud uvažujete o podlahovém vytápění, neváhejte se obrátit na naše specialisty, kteří vás v tom rozhodně nenechají a s projektem výstavby i zapojením podlahového topení poradí. Na našich pobočkách pak můžeme zajistit vše potřebné pro to, aby finálně vybrané řešení fungovalo na jedničku.

Zanechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme.

Vyplňte pár informací o vás

  • Jste koncový spotřebitel, nebo v našem oboru podnikáte?
    Nechte nám na sebe kontakt, doplňte upřesňující informace, případně přiložte vlastní poptávku a související podklady.

Kontaktní údaje:

  • +420
  • Pro vyhledání nejbližšího koupelnového studia
    zadejte vaši adresu nebo PSČ
  • Vybrat
    Maximální velikost přílohy 5MB.