Nepodceňujte chemické čištění otopné soustavy

Efektivní odstranění usazenin z radiátorů a rozvodů topné soustavy zvýší tepelný výkon a dokáže také snížit spotřebu.

Nepodceňujte chemické čištění otopné soustavy zveřejněno: 13. 1. 2025

Pokud máte ve svém objektu starší topný systém s nestabilním výkonem a velkými tepelnými ztrátami, je nutné se podívat na příčiny. Pokud byl v minulosti funkční a nic z dispozic se nezměnilo, radiátory byly odvzdušněny a všechny části soustavy jsou funkční, pravděpodobně to bude znečištěním topného systému. Naštěstí existuje možnost chemického čištění topného systému, což je účinný způsob, jak odstranit usazeniny, vodní kámen, řasy a korozi, které mohou snižovat účinnost topného systému. Tento proces zahrnuje použití speciálních chemických prostředků, které jsou navrženy pro rozpuštění různých nečistot a rozhodně doporučujeme jej absolvovat za pomoci zkušených odborníků ze specializované firmy.

Důležitost chemického čištění topení
Chemické čištění topného systému je pro celou otopnou soustavu velkým přínosem. Je účinné, spolehlivé a šetrné k jednotlivým částem. Odstraní se při něm nečistoty, které se do topení dostávají s topnou vodou, postupně se v něm usazují a zhoršují vlastnosti topení, což vede ke snížení účinnosti topné soustavy i o desítky procent. V důsledku toho roste spotřeba energie, a tím i náklady na vytápění.

Příprava na chemické čištění otopné soustavy
Na začátku je nutné se rozhodnout, zda se obrátíte na specializovanou firmu, která se čištěním topení zabývá a zaručuje perfektní výsledek procesu nebo máte dostatek zkušeností i potřebné vybavení a bezpečně proces zvládnete sami. Vždy ovšem doporučujeme neriskovat a svěřit se do rukou odborníků.

Před začátkem je nezbytné samozřejmě vypnout topný systém a nechat jej vychladnout. Nejlepší je využít letního či podzimního období, kdy je topení odstaveno. Bohužel se nevyhnete zásadním opatřením, jako je například vypuštění vody z celého systému, tedy i z radiátorů a kotle. To zajistí, že se chemikálie mohou dostat do všech částí systému.

Chemické prostředky na čištění topení je potřeba vybrat pečlivě např. od výrobců chemických prostředků, které najdete v nabídce firmy Ptáček. Jde například o firmy AV EQUEN či Marox. Existují různé typy produktů v závislosti na povaze problémů (vodní kámen, koroze, kal, řasy, sediment). Výběr profesionálních čisticích roztoků pro topné systémy je opravdu rozmanitý.

Aplikace čisticího prostředku a samotné čištění otopné soustavy

Postupovat je nutné podle návodu, ať už jde o ředění, dávkování a podobně. Chemický prostředek se aplikuje do topného systému, což je možné provádět přes otevřenou expanzní nádobu nebo v případě uzavřených systémů přímo přes plnicí ventil – což lze v případě použití tlakové pumpy či již hotového výrobku od výrobce s chemií v nádobě s přetlakem k tomu určenou, nejčastěji se řeší přes demontovaný odvzdušňovací ventil radiátoru v nejvyšším bodě soustavy, kdy se vypustí tlak a trochu topné vody aby bylo možné chemii nalít. Po přidání čisticího prostředku je potřeba systém zapnout a nechat chemikálie cirkulovat po dobu několika hodin nebo podle doporučení výrobce. To umožní, aby se čisticí prostředek dostal do všech částí systému a rozpustil usazeniny. Po uplynutí stanovené doby znovu se systém znovu vypustí a vypláchne čistou vodou. Proplachování se opakuje, dokud nebude voda z topného systému zcela čistá. Na závěr se systém plní demineralizovanou vodou. Ta je zbavena vápenatých a dalších minerálů, které způsobují zanášení topení a tvorbu usazenin – v tomto případě je vždy vhodné použít inhibitor koroze.

Po čištění otopné soustavy odvzdušněte všechny radiátory, aby nedocházelo k vzniku vzduchových kapes, které by mohly snížit účinnost vytápění. Vhodným médiem, pokud je systém vystaven mrazům, je i nemrznoucí směs, naopak nevhodná je destilovaná voda. Po vyčištění je dobré do systému přidat inhibitor koroze, který pomáhá zabránit vzniku další koroze a usazenin. Tento prostředek chrání kovové části systému a prodlužuje jeho životnost. Existuje i celá řada dalších látek pro lepší funkci a životnost otopné soustavy.

Chemické čištění by mělo být prováděno pravidelně (např. každých 5-7 let), aby se předešlo vážným problémům s topným systémem.

Profesionální služby pro čištění otopné soustavy
Pokud si nejste jisti správným postupem nebo se jedná o starší či složitější systém, je vždy lepší svěřit tuto práci odborníkům, kteří mají zkušenosti a vybavení na důkladné propláchnutí topného systému. Používají k tomu speciální čisticí stroj, který do topné soustavy namíchá chemické látky. Ty pak alespoň 1 den proudí systémem a postupně rozpouštějí usazeniny. Čištění většinou dle velikosti objektu probíhá 1–3 dny.

Prevence a pravidelná údržba topného systému
Pravidelná údržba otopného systému je klíčová pro jeho dlouhodobou efektivitu a bezproblémový provoz. Správná péče může prodloužit životnost celého systému, zvýšit jeho účinnost a předejít neplánovaným opravám. Zde je několik základních kroků, jak udržovat otopný systém:

  • Odvzdušněte radiátory alespoň jednou ročně, ideálně před topnou sezónou.
  • Pravidelně sledujte tlak v systému (optimálně 1–1,5 barů) a v případě potřeby doplňte vodu.
  • Nechte kotel každý rok zkontrolovat profesionálem, aby byl v dobrém stavu.
  • Každých 5 - 7 let proveďte chemické čištění, aby se odstranily usazeniny a kal.
  • Izolujte potrubí v chladných prostorách, aby se minimalizovaly tepelné ztráty.
  • Přidejte ochranné prostředky, aby se snížila tvorba koroze a prodloužila životnost systému.

Rozhodně doporučujeme používat další ochranu před usazeninami, jako je například magnetický filtr, který zachytí mikročástice rzi či písku rozpuštěné ve vodě, případně také měřiče spotřeby. Další účinnou „zbraní“ proti usazeninám je filtrační sítko, které topnou soustavu ochrání před pevnými nečistotami. I díky němu vaše topení vydrží v perfektním stavu spoustu let. Vše potřebné seženete v Instalatércentrech Ptáček, kde vám náš odborný personál s nákupem rád poradí.