Komunitní energetika: Jak funguje sdílení elektřiny
Sdílení elektřiny, do něhož se v prvním roce zapojilo již více než deset tisíc Čechů, se těší čím dál větší oblibě. Víte, jak komunitní sdílení tzv. čisté energie vlastně funguje?

Od 1. ledna 2024 vstoupila v platnost novela energetického zákona Lex OZE II, která do Česka přinesla legislativní úpravu komunitní energetiky a s ní i možnost sdílení elektřiny skrze distribuční soustavu. Do sdílení se mohou zapojit běžní občané, ale i obce nebo firmy. Nemusí se jednat nutně o členy v jednom místě, jelikož vzájemné propojení probíhá právě přes distribuční soustavu elektřiny a technicky se jedná pouze o účetní operaci, nikoli o převod samotné energie jako takové. Díky tomu je tedy možné takto vyrobenou elektřinu sdílet i napříč celou Českou republikou, avšak odběr musí proběhnout nejpozději v 15minutovém intervalu od samotné výroby. Komunitní sdílení elektřiny distribuční soustavu nikterak nezatěžuje. Jak celý systém vlastně funguje?
Základem sdílení elektřiny je chytrý elektroměr
K tomu, aby bylo možné sdílení elektrické energie zajistit, potřebujete tzv. chytrý elektroměr, kterým jsou opatřeny všechny domácnosti, jejichž majitelé instalovali FVE panely. Právě chytrý elektroměr má na starost sledování spotřeby, ale i množství vyrobené elektrické energie. V případě, že chytrý elektroměr nevlastníte, není nutné o něj při zájmu o zapojení se do komunity sdílející energii žádat. Jakmile se do sdílení zapojíte, ať už jako odběrné nebo výrobní místo, podá za vás žádost o chytrý elektroměr přímo EDC, tedy Elektroenergetické datové centrum, které zajišťuje komunikaci a předávání dat mezi účastníky, a v němž se všichni členové skupin registrují. Do tří měsíců od podání žádosti vám pak bude zařízení automaticky a bezplatně nainstalováno.
Pro evidenci sdílené elektřiny přes chytrý elektroměr musí být stanoven tzv. alokační klíč, jenž v rámci dané skupiny určuje poměr elektrické energie, která může na různá odběrná místa doputovat. Ten umožňuje účetní evidování jednotlivých energetických toků a určují si ho samotní členové sdílející komunity, kteří jej mohou taktéž upravovat dle aktuálních potřeb. Vždy je však nutné odebrat vyrobenou energii do již zmíněných 15 minut od její výroby. Do 1. 7. 2026 lze rozdělovat elektřinu pouze dle předem určeného statického alokačního klíče. Ten nezohledňuje při rozřazování dodávek elektřiny aktuální spotřebu daných účastníků, ale řídí se pouze dle předem domluveného maximálního procentuálního podílu mezi členy skupiny.
Kromě alokačního klíče mají mezi sebou odběrná místa určen tzv. index priorit, který určuje, kdy a komu bude sdílená elektřina poskytnuta při rozdělování podílů dle alokačního klíče.
Kdo se do komunitního sdílení elektřiny může zapojit
Skupinu, která elektrickou energii sdílí, mohou tvořit nejen fyzické osoby (ať už jednotlivci vzdáleně nebo např. sousedé), ale taktéž firmy i obce mezi sebou, a to jak v roli výrobce, tak i jako spotřebitelé. V rámci jedné komunity není nutné mít stejného poskytovatele elektřiny. Všechny členy, kteří sdílí elektřinu přes distribuční soustavu, vždy registrujete v jedné ze dvou skupin – aktivní zákazník nebo energetické společenství.
V případě tzv. aktivního zákazníka můžete připojit v rámci jedné komunity maximálně 11 předávajících míst, a to napříč celou republikou. Tento model sdílení ocení především menší a zkušební projekty, přátelé, rodiny apod.
V energetickém společenství sdílí elektrickou energii skupina až 1 000 odběrných míst, avšak na území maximálně 3 obcí s rozšířenou působností nebo v katastru Prahy. Podmínkou je vždy ovšem právní forma, tedy spolek, družstvo nebo společnost s ručením omezeným, a nutnost registrace i u Energetického regulačního úřadu (ERÚ).
Speciální možnost sdílení elektřiny mohou využít bytové domy, kde výrobna objektu sdílí elektřinu mimo společný elektroměr, tedy mimo distribuční soustavu přímo do jednotlivých bytů do maximálního počtu 1 000 členů. Tuto variantu upravuje Vyhláška o pravidlech trhu s elektřinou od ERÚ.
Jak začít se samotným sdílením elektřiny
Máte-li zájem začít sdílet elektrickou energii v rámci vlastní skupiny, čeká vás totožný postup u všech dodavatelů. Než učiníte příslušné kroky, bude samozřejmě potřeba promyslet počet účastníků, jakou skupinu pro sdílení využijete i kdo (případně za jakou odměnu) má mít na starost registraci a koordinaci jejího chodu.
Je důležité si stanovit, zda smlouvy připravíte raději s právním poradcem a kolik si za elektřinu budete mezi sebou účtovat. I v případě, že nastavíte bezplatné sdílení elektřiny, bude při využití distribuční soustavy stále hrazen distribuční poplatek poskytovatele.
Pro samotnou registraci pak v prvním kroku v informačním systému EDC registrujete předávací místa výroben elektřiny. V technické rovině jde konkrétně o registraci identifikačních číselných kódů předávacích míst pro dodávku elektřiny (EANd), které jsou evidovány v informačním systému operátora trhu. Poté přichází na řadu založení a registrace skupiny sdílení v informačním systému EDC a přidání alespoň jednoho EANd do této skupiny. Následně jsou pak přiřazena předávací místa k jednotlivým odběrným místům (EANo), pro která definujete alokační klíč a index priorit.
Sdílení elektřiny je vzhledem k efektivnímu využívání zdrojů primárně z tzv. čisté energie krokem vpřed pro životní prostředí a zároveň přináší větší energetickou soběstačnost. Pokud si nastavíte cenu sdílené energie v rámci skupiny na nižší částku, než nabízí samotní dodavatelé, případně chcete-li sdílet zcela zdarma, může komunitní energetika pomoci ekonomicky slabším domácnostem. A jak na výběr vhodného zařízení pro výrobu čisté elektřiny? S tím vám rádi pomohou naši specialisté, stačí jen vyplnit formulář níže.
Zanechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme