Velikonoční otevírací doba Více informací ×

Jak na čištění keramických obkladů a dlažby

Údržba keramické dlažby či obkladů může být věda. Víte doopravdy, jak při čištění postupovat a na co si dát pozor?

Jak na čištění keramických obkladů a dlažby zveřejněno: 9. 4. 2025

Obklady a dlažby dávno nejsou jen výsadou koupelen nebo kuchyní. Díky skvělým vlastnostem, vysoké odolnosti i líbivému vzhledu, např. imitaci dřeva, lze dlažbu zvolit do jakékoli místnosti v interiéru. Tomu nahrává i fakt, že výborně funguje s podlahovým vytápěním a snadno se udržuje. Právě hygieničnost keramických povrchů dlaždic je důvodem použití v místech, kde jsou na čistotu kladeny opravdu vysoké nároky. Dlažbu je možné čistit dle velikosti plochy mopem, hadrem, kartáčem, případně u většího prostoru kotoučovým čisticím či vysávacím strojem. Pokud to umístění dovolí, lze pro velmi znečištěné povrchy využít taktéž vysokotlaké čističe s rozstřikovacím injektorem. Tuto možnost oceníte zejména u venkovní dlažby. Způsob čištění obkladů a dlažeb se může v několika ohledech různit – jinak řešíte úklid čerstvě po pokládce, jinak v případě běžné údržby.

Čištění dlažby po dokončení stavby či rekonstrukce
Jakmile jsou dokončeny kladečské práce, je na čase pustit se do úklidu. Čištění dlažby, ale i obkladů v takovém případě bývá náročnější, než při běžné údržbě, jelikož je potřeba odstranit zbytky lepidla, silikonu i spárovací hmoty. Obzvláště čištění lepidla není oblíbenou disciplínou, jelikož zaschlé lepidlo opravdu dobře odolává. Při čištění dlažby po dokončení pokládky použijte přípravky s obsahem kyselin (pH<6). Nezapomeňte vždy ale dodržovat výrobcem doporučené ředění, aby nedošlo např. k narušení nebo změně odstínu spárovacích hmot.

Povrch nejprve důkladně omyjte vodou, poté použijte vybraný přípravek a nechte jej působit. Zbytky silikonu či epoxidu odstraňte speciálním čističem na epoxidový tmel a silikon. V žádném případě nedoporučujeme použití ostrých nástrojů, kterými lze snadno nově položenou dlažbu či obklad poškrábat. Raději než po drátěném kartáči sáhněte vždy po klasické houbě či hadříku. Na závěr pak povrch řádně opláchněte vodou a zbavte jej případných šmouh, které může zanechat zasychající špína. Proces finálního omytí bude při prvním čištění nutné i několikrát zopakovat.

Periodická údržba dlažeb a obkladů
Při běžné údržbě dlažby i obkladu si vystačíte s teplou vodou a neutrálním čisticím prostředkem (pH 6-8). Vyvarujte se určitě abrazivních produktů, jako např. tekutý písek apod., které by mohly nenávratně poškodit povrch obkladů a dlažeb, obzvláště pak v případě matných dlaždic nebo speciálních povrchových úprav. Zcela ideální není vždy ani použití sody, octa nebo kyselin, které máte běžně doma. I takové látky mohou v určitých případech povrch poničit. Pro zachování vlastností obkladů a dlažeb používejte vždy prostředky určené přímo pro tyto povrchy. Skvěle poslouží také parní čistič, který si dokáže poradit i s odolnou špínou.

Při běžném úklidu je před čištěním mokrou cestou vždy na místě podlahu zamést či vysát, následně omýt nečistoty za pomoci vody s čisticím prostředkem, a poté důkladně opláchnout vodou. Při údržbě povrchu nezapomínejte ani na spáry, které díky pravidelnému čištění zůstanou déle v kondici a zajistí tak perfektní vzhled celého prostoru. Při jejich údržbě lze použít např. kartáč, ale nikoli drátěný.

Důkladné čištění dlažby a obkladů
Pokud potřebujete z dlažby vyčistit odolné nečistoty, jako např. zbytky mýdla, rzi, mastnoty, cementu, vodního kamene apod., je potřeba použít speciální čistič dle typu usazeniny. Na mastné skvrny zvolte alkalický přípravek (pH>8), na anorganické usazeniny, jako např. nános vodního kamene pak můžete použít přípravek spíše kyselý (pH<6). Nejčastěji se s odstraňováním odolnějších usazenin setkáte při větším generálním úklidu, který je doporučeno provádět zhruba jednou až dvakrát ročně.

Na začátku údržby opět dlažbu řádně zameťte či vysajte. Obklady i dlažbu při čištění nejdříve omyjte vodou, následně za pomoci vhodného čisticího prostředku odstraňte nečistoty dle návodu a posléze opláchněte čistou vodou. Nečistoty ve spárách mohou po čištění dlažby stále odolávat, proto bude možná pro důkladné odstranění usazenin a špíny nezbytné si dopomoci jemným kartáčem.

Na co si dát při mytí dlažby a obkladu pozor
Pro čištění dlažby není vhodné používat přípravky s kyselinou fluorovodíkovou, jelikož i krátký kontakt s povrchem dokáže napáchat nenávratné škody.

Protiskluzné dlažby je nutné čistit opravdu pravidelně, jelikož jakékoli znečištění může snížit protiskluznost podlah. Vyhněte se v tomto případě prostředkům, které mohou zanechat na povrchu film, a tím opět ohrozit charakteristiky dlažby.

Jak již bylo zmíněno, vyvarujte se přípravků a nástrojů, které mohou dlažbu poškodit. Ačkoli jsou povrchy moderních keramických dlaždic odolné, vzniku škrábanců zcela zamezit nelze. Z tohoto důvodu je v např. v zátěžových prostorách nutné instalovat tzv. čisticí zóny, aby se předešlo zanesení povrchu pískem, kamínky a dalšími nežádoucími částečkami, které by mohly dlažbu v kontaktu s botou poškrábat.

Byť se může zdát proces údržby keramických dlaždic snadný, při nesprávném postupu lze podlahu či obklad znehodnotit. V našich pobočkách najdete kvalitní čisticí prostředky od Murexinu, Mapei nebo Ceresitu, s jejichž výběrem vám rádi pomůžeme, ať už řešíte údržbu v domácnosti nebo nebytových prostorách.